Mastni lasje

Mastni lasje? Vzrokov je več! Če imate težave z mastnim lasiščem, je pomembno, da izberete prave izdelke za nego las in se izogibate dejavnikom, ki lahko stanje poslabšajo.


Zakaj se lasje mastijo? Krivo je lasišče.


Vsakemu od nas se mastijo lasje. A v bistvu se ne mastijo lasje, ampak se masti lasišče. Maščobo, ki masti lasišče in lase imenujemo sebum. Ta zagotavlja zaščitni sloj, ki preprečuje izsušitev kože. Koliko se lasišče masti, je odvisno od tega, kakšen tip kože imamo.

 

Načeloma se ljudem z bolj mastno kožo tudi bolj masti lasišče, tistim z bolj suho kožo se lasišče masti manj. Vendar tudi tukaj lahko obstajajo izjeme, saj je mastna koža na lasišču z aktivnejšimi lojnicami lahko genetsko pogojena, spodbudijo pa jo lahko tudi neravnovesje hormonov in spreminjajoče se podnebje, nezdrava prehrana, stres in nepravilna nega las. Pogosto mastno lasišče vodi tudi v prhljaj.


Dejavniki, ki lahko poslabšajo stanje vašega lasišča so:


Genetska predispozicija: nagnenje k prekomerni tvorbi sebuma in posledično mastno lasišče.


Hormonske spremembe: spremembe, ki lahko vplivajo na delovanje žlez lojnic in mastno lasišče so puberteta, nosečnost, menopavza in podobno. Hormonski vplivi so pogosto kratkoročni, a včasih zahtevajo posebno nego.


Napačna nega las: uporaba napačnih izdelkov za nego las, nepravilno sušenje in uporaba neprimernih krtač za lase. Izogibajte se šamponom, ki vsebujejo agresivne sulfate, saj ti močno izsušijo lasišče in povzročijo prekomerno izločanje sebuma. Namesto tega izberite šampone z naravnimi sestavinami, ki pomagajo uravnavati delovanje žlez lojnic. Uporaba balzama je le za konice las in ne za lasišče, saj dodatno obremeni lasišča in ga zmasti.


Nezdrava prehrana: polna maščob in sladkorjev še dodatno vzpodbudi lojnice, da proizvede še več maščobe in privede do mastnega lasišča.


Stres: pogosta težava današnjega časa. Kronični stres vodi v hormonsko neravnovesje, ki vpliva na prekomerno izločanje sebuma in pogosto poslabša težave z mastnim lasiščem.

 

Prva pomoč za mastno lasišče! Suhi šampon.


Za hitro osvežitev pričeske uporabite suhi šampon, ki v nekaj minutah vpije odvečno maščobo in ostanke izdelkov za oblikovanje las. Posebna pozornost velja, da vedno izberete izdelek, ki ne vsebuje smukca ali pudra (zanj so značilne bele lise), saj sta kot umetno pridobljena materiala lahko dražilna.


Raje uporabite izdelek na bazi mlete gline ali drugega naravnega materiala, saj tako uporabite manj izdelka za boljši učinek. Lasje bodo po uporabi suhega šampona osveženi, dišeči, z več volumna in na izgled kot pravkar oprani.


Pravilna nega mastnega lasišča:


POGOSTOST. Ne drži, da bolj pogosto umivanje las vpliva na bolj mastno lasišče, odvisno je predvsem od tega, kakšno kozmetiko za nego las uporabljamo.


ŠKODLJIVE SESTAVINE. Bolj kot je kozmetika agresivna, več sebuma odstrani, toliko bolj se nam masti lasišče, saj želi koža vzpostaviti svojo naravno količino olja na lasišču. Zato uporabite šampone, ki ne vsebujejo agresivnih sulfatov. Pri nanašanju šampona, lasišča ne drgnite premočno, saj lahko tako še bolj spodbudite lojnice.


UPORABA. Šamponi naj bodo nežni in potrebno jih je dobro izprati z mlačno vodo. Ker mastni lasje močno obremenjujejo konice, je pri dolgih laseh še posebej pomembno uporabljati balzam, namenjen za mastne lase. Nanesite ga samo na zadnja dva do tri centimetra las, saj bo poskrbel za nego brez dodatnega oteževanja las.


Mastno lasišče je pogosta težava, ki jo lahko uspešno obvladamo s pravilno nego, izbiro primernih izdelkov in zdravim življenjskim slogom. S pravim pristopom bodo vaši lasje videti sveži, lahkotni in zdravi, vaše lasišče pa bo v naravnem ravnovesju.


29 izdelkov